fbpx
Przejdź do treści

Zmiany masy ciała, jak je obserwować

Jest wiele metod monitorowania zmiany masy ciała. Najczęściej skupiamy się na samej wadze, bo często to wagowy cel sobie ustalamy, chociaż moim zdaniem nie jest to najważniejszy wyznacznik zmian, a może być dodatkowo czynnikiem zakłócającym i demotywującym. Sama masa ciała może zmieniać się w przeciągu dnia i nie jest to nic złego, to wina m.in. masy treści jelitowej, przecież wszystko co zjemy także swoje waży.

Masa ciała per se

Jako główny wyznacznik zmian, jakie zachodzą podczas zmiany stylu życia, czytaj diety, może być nie lada wyzwaniem przy dłuższych okresach, szczególnie kiedy dołożymy do całości treningi siłowe. Masa ciała nie spada liniowo, a jej nagłe wzrosty nie muszą wskazywać przybrania masy tkanki tłuszczowej, a mogą być efektem, chociażby zmiany produktów w samym jadłospisie, większym użyciem soli, zmianą zawartości błonnika w daniach, które przygotowujemy, czy wyskokowym spożyciem trunków z procentami.

Centymetr krawiecki a zmiany masy ciała

Tutaj możemy widzieć już większe zmiany, nie tylko w kontekście spadku obwodów czy ich wzrostu w miejscach, które uznajemy za priorytetowe. Ten pomiar pomoże nam także śledzić zmiany w kontekście nagłych wzrostów masy ciała, wzdęć, sytuacji klinicznych jak np. niedożywienia białkowego czy po prostu rekompozycji ciała. Bardzo często spotykam się z zatrzymaniem lub nawet wzrostem masy ciała, gdzie centymetr krawiecki wskazuje niższe wartości.

Ubrania a zmiany masy ciała

Wielu z nas zapomina o tym, że bardzo dobrym wyznacznikiem zmian są po prostu ubrania, które nosimy lub do których wrócić chcemy. Kiedy nie mamy pod ręką centymetra, albo po prostu zmiany są małe na samym centymetrze, ubranie może pokazać nam faktyczną zmianę i motywować do dalszego działania. Poza ubraniami dużo widać chociażby na pasku od spodni, gdzie co jakiś czas możemy zmieniać dziurki.

Analiza składu ciała

Analizatory to dobre urządzenia do pomiaru zmian w kontekście masy mięśniowej czy tkanki tłuszczowej, często jednak mogą być obarczone zakłóceniami, które wprawne oko dietetyka z pewnością uchwyci. Ważnymi czynnikami będą chociażby menstruacja u kobiet, wypróżnienie czy nawodnienie. Kaliper, czyli tak zwany fałdomierz, w rękach sprawnego specjalisty może pokazać zmiany tkanki tłuszczowej lepiej niż wiele innych urządzeń.

Tak jak widzicie, monitorować zmiany możemy na wiele sposobów. Nie należy zatrzymywać się na jednym, a brać pod uwagę wszystkie, które mogą faktycznie pokazać nam efekty naszego działania. W zmianach, jakie popełniamy dietetycznie, trzeba także zaobserwować inne ważne czynniki dobrego działania, do których należą, chociażby monitorowanie samopoczucia i snu, które mogą się poprawić, wyrównania wyników biochemicznych, zmniejszenia dawek leków przez lekarza w konsekwencji lepszego jakościowo jedzenia i spadku masy ciała, czy większych zapasów energii.