fbpx
Przejdź do treści

Zatrzymanie wody, obrzęki, uczucie ciężkości nóg

Zatrzymanie wody, obrzęki, uczucie ciężkości nóg to częste problemy, które przy okazji mogą wpływać negatywnie na motywację osób starających się zrzucić masę ciała. Zaburza to monitorowanie postępów. Problem ten może być podyktowany stylem życia, może także wynikać z jednostek chorobowych, czasami bardzo poważnych. Dzięki współpracy z zaprzyjaźnionym salonem kosmetycznym możecie liczyć na mały upominek z naszej strony, o którym na końcu artykułu.

Styl życia

Zatrzymanie wody to ogromny problem, szczególnie u kobiet. Powodów dietetycznych jest wiele, na pewno należy wspomnieć o równowadze wodno-elektrolitowej. Okazuje się, że zbyt małe ilości płynów prowadzą do wzrostu stężenia wazopresyny, hormonu odpowiedzialnego za zatrzymanie wody, zagęszczenie moczu i wchłanianie zwrotne wody z naczyń krwionośnych.

Jednak problemem może być nie tylko niedobór płynów, ale także nadmiar soli w diecie. Sód jest częścią mechanizmu o nazwie pompa sodowo-potasowa, a jego nadmiar może przesuwać wodę z przestrzeni komórkowej do międzykomórkowej, co może skutkować obrzękami. Niedobór potasu również może prowadzić do zaburzeń równowagi wodno-elektrolitowej.

Trzeba także wspomnieć o alkoholu. Nasila on utratę wody z organizmu, rozszerza naczynia krwionośne, co może prowadzić do przemieszczania się wody poza krwioobieg.

Pozadietetyczne czynniki to m.in. zmiany hormonalne, ważny czynnik, którego doświadczają kobiety w drugiej fazie cyklu miesiączkowego. Progesteron i estrogeny wpływają na syntezę aldosteronu, drugiego hormonu odpowiedzialnego za zatrzymanie wody. Drogie Panie, to jest normalne! Także hormonalna terapia zastępcza, która jest nieodpowiednio dobrana, będzie wpływać na zatrzymanie wody.

zatrzymanie wody, obrzęki

Innymi czynnikami mogą być przewlekły stres, alergie czy też poważne choroby jak niedoczynność tarczycy, niewydolność nerek, niewydolność serca lub układu krążenia czy marskość wątroby. Obrzęków nie należy bagatelizować, zawsze najlepiej przedyskutować sprawę z lekarzem.

Jak poradzić sobie z niegroźnymi obrzękami? Przede wszystkim woda, aby uzupełnić płyny, jeśli jest ich mało na co dzień. Ograniczenie soli i bogatych w nie produktów głównie fast foody, ale także wędliny i sery żółte. Dołożenie warzyw w celu zwiększenia spożycia potasu, szczególnie banany, pomidory, strączki, awokado.

Zatrzymanie wody okiem kosmetologa

W walce z zatrzymaniem wody, obrzękami, uczuciem ciężkości nóg i cellulitem możemy także zasięgnąć pomocy kosmetologa. W celu poprawy przepływu limfy oraz krwi w naczyniach i węzłach chłonnych szczególnie polecany jest zabieg endermologii. Wykonywany jest on za pomocą medycznego urządzenia, którego działanie polega na wywieraniu siły ssącej (podciśnienia) w połączeniu z masującymi, drenującymi ruchami rolek. Głowice zabiegowe umieszczane są na zdrowej skórze klienta, następnie przesuwane po obszarze ciała, który ma być objęty zabiegiem.  Urządzenie LPG jest przeznaczone do użytku terapeutycznego i może być wykorzystywane w następujących celach: 

  • zmniejszenie wtórnego obrzęku limfatycznego
  • Poprawa wtórnego obrzęku limfatycznego
  • Poprawa krążenia limfatycznego w leczonym obszarze
  • Stymulacja fibroblastów do produkcji kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego. 
  • Poprawa jakości skóry, blizn, zwłóknień
  • Ograniczenie widoczności celulitu i zmniejszenie obwodu obszarów poddanych zabiegowi
  • Złagodzenie drobnych bólów mięśniowych
  • Złagodzenie skurczów mięśni

Należy zaznaczyć, że w przypadku obrzęków limfatycznych, urządzenie to drenuje aż 33% skuteczniej niż manualny drenaż. Zostało to potwierdzone wieloma badaniami klinicznymi.

Zabiegi limfologii wykonywane są w serii, ilość zabiegów dobierana jest indywidualnie, na konsultacji z kosmetologiem.

Cellulit

Należy zaznaczyć, że często pacjenci z obrzękami limfatycznymi zmagają się również z cellulitem, który jest najczęstszą zmianą strukturalną skóry o charakterze estetycznym. Problem ten jest przy okazji zmorą i kompleksem wielu kobiet i mężczyzn. 

Cellulit – to guzkowo–obrzękowo–włókniejące zwyrodnienie tkanki tłuszczowej. W zaawansowanym stopniu nasilenia cellulit może się wiązać z dyskomfortem bólowym. Zwyrodnienie to ma ścisły związek z zaburzeniami mikrokrążenia krwi i limfy oraz metabolizmem tkanki tłuszczowej 

Do metod zabiegowych służących redukcji cellulitu zaliczają się: zabiegi endermologii, fala uderzeniowa, HIFU, karboksyterapia, kriolipoliza, czy presoterapia, a także masaż: klasyczny, antycellulitowy, bańką chińską, drenaż limfatyczny itp. 

Pomoc przy doborze odpowiedniej procedury zabiegowej wraz z konsultacją kosmetologa. Możecie uzyskać w zaprzyjaźnionym salonie kosmetologicznym, z którym współpracuję – Institute Essence w RybnikuTo wyjątkowe miejsce na urodowej mapie Rybnika. Kameralny, stylowy salon, w którym zadowolenie klienta i profesjonalne, indywidualnie dobrane terapie to priorytet kosmetologów. Kompleksowe procedury i zabiegi na twarz i ciało komponują tam, wykorzystując najnowocześniejsze, bezpieczne procedury zabiegowe, technologie i kosmetyki. 

‪Dzięki współpracy z salonem Institute Essence, pacjenci poradni dietetycznej mogą liczyć na 10% rabat na usługi w salonie kosmetycznym. ‬

institute essence
Institute Essence – Raciborska 54D/3, 44-200 Rybnik