Chłodnik, prosty, trochę zmodyfikowany przepis bez botwinki. U nas przygrzało, zbytnio jeść się nie chce gorących rzeczy… Wszyscy radzą, chłodnik. Powiem wam, że nie byłem przekonany do chłodników. Jednak po zrobieniu tego… Jej, jakie to było dobre!
⠀
Przepis do tego jest niesamowicie prosty! Chłodnik przygotujesz go w 15 min, no, dolicz jeszcze pół godziny na schłodzenie.
Składniki na chłodnik z buraka:
🔸Buraki dwa mniejsze,
🔸Ogórek zielony jeden,
🔸Jajko jedno,
🔸Rzodkiewki 6-7szt,
🔸Kefir 330ml,
🔸Szczypiorek łyżka,
🔸Koperek łyżeczka,
🔸Sól i pieprz do przyprawienia.

Przygotowanie:
Buraki ugotuj, a następnie pokrój. Ogórka pokrój na mniejsze kawałki. Zblenduj je z kefirem, przypraw do smaku i odstaw do lodówki. Jajko ugotuj na twardo i pokrój na mniejsze kawałki, rzodkiewki pokrój w drobne paseczki. Zalej jajka i rzodkiewkę chłodnikiem. Posyp szczypiorkiem i koperkiem. Można dodać łyżeczkę oliwy na koniec.
Wiem, że przepis przypomina chłodnik litewski, jednak jest od niego dużo prostszy i szybszy. Do tego jest niskokaloryczny i sprawdzi się idealnie jako lekki szybka kolacja lub podwieczorek.
Pamiętajmy jednak, że dodając oliwy, zwiększamy kaloryczność dania. Łyżeczka oliwy to ok. 45 kcal, tak więc dość sporo, szczególnie kiedy przesadzimy i lejemy „na oko”. Dodając łyżkę, zwiększamy kaloryczność o prawie 1/4 całego dania, które zamiast 360 kcal, będzie miało ich już 450. A uwierzcie mi, że nie ma możliwości rozróżnić dania z łyżką oliwy czy łyżeczką, a nawet trudno będzie wskazać mocne różnice w smaku, jakbyśmy nie dodali jej wcale, a to jednak dodatkowe kalorie, których nie widać!
Bez oliwy | Z łyżeczką oliwy |
---|---|
E: 358 kcal B:23 g T:11.50 g W:45 g | E:403 kcal B:23 g T:16.50 g W:45 g |
Dajcie znać jak Wam smakuje chłodnik w takiej wersji, a może wolicie inne? Jednak może ta botwinka jest tutaj lepsza? Piszcie w komentarzach na facebooku i twitterze, jestem ciekaw waszego zdania! Miłego!

mgr Kamil Paprotny
Właściciel, autorDietetyk kliniczny specjalizujący się w chorobach metabolicznych, specjalista w poradni diabetologicznej, edukator
Wiesz, że nagrywam podcast? Sprawdź go na YouTube i Spotify! Więcej informacji znajdziesz także pod zakładką PODCAST.