fbpx
Przejdź do treści

Domowy sos czosnkowy

Domowy sos czosnkowy to coś, co według mnie jest przysłowiowym „must have” jeśli chodzi o pizzę czy przekąski. Taki sos nie tylko jest smaczny, może także działać prozdrowotnie.

Zima w tym roku daje nam żyć i nie jest to dobre zjawisko. Temperatury mamy prawie cały czas dodatnie, a to powoduje, że patogeny tym bardziej będą nam dokuczać. Jest wiele czynników wpływających na odporność jak chociażby witamina D, omega-3, cynk czy rutyna.

Wiele mówi się o właściwościach prozdrowotnych czosnku. Wynika to z wytworzenia się allicyny. Jest to związek siarkoorganiczny powstający podczas rozgniatania lub przecinania czosnku i połączenia się alliny z enzymem allinazą. Co ważne allinaza jest wrażliwa na temperaturę, dlatego trzeba po przeciśnięciu czosnek na kilka minut odstawić. To właśnie allicyna daje czosnkowi i później nam specyficzny zapach.

Czosnek posiada także inne składniki takie jak witaminy oraz polifenole, które będą pozytywnie wpływać na nasze zdrowie. Do innych właściwości czosnku zaliczamy regulację stężenia cholesterolu we krwi, ułatwia zasypianie, łagodzi bóle głowy, działa przeciwzakrzepowo, pozytywnie działa w miażdżycy oraz uelastycznia naczynia krwionośne. Poza tym działa przeciwwirusowo, antybakteryjnie i przeciwzapalnie.

Warto wprowadzić czosnek do codziennej diety w ilości 1-2 ząbki, stąd w moim przepisie na domowy sos czosnkowy znajdziecie aż 3 ząbki czosnku 🙂

domowy sos czosnkowy kamil paprotny dietetyk rybnik

Sos czosnkowy składniki:

 • 5 łyżeczek jogurtu naturalnego,
 • 2 łyżeczki majonezu (pamiętajcie szukajcie tego bez EDTA w składzie!),
 • 3 mniejsze ząbki czosnku lub 2 większe,
 • pieprz,
 • szczypta soli,
 • opcjonalnie zioła,
 • opcjonalnie sok z cytryny.

Przygotowanie:

 1. Do miseczki wrzuć jogurt i majonez i zamieszaj razem na jednolitą masę,
 2. Dodaj przeciśnięty przez praskę czosnek,
 3. Przypraw do smaku i zamieszaj
 4. Odstaw na 5 min do lodówki

I gotowe! Domowy sos czosnkowy gotowy! Można zjeść na pizzy lub z ziemniaczkami upieczonymi w piekarniku.

Sprawdź naszą grupę na facebooku!