fbpx
Przejdź do treści

Zakwas żytni

Obiecany przepis na zakwas żytni wjeżdża na pełnej. Nie jest trudny, sam zakwas jest też bardzo wdzięczny i łatwy do utrzymania. Tak na prawdę ilość przepisów na zakwas możecie znaleźć setki, a co najlepsze, jak popytacie znajomych czy rodzinę co zakwas robili powiedzą, że oni i tak robią trochę inaczej. Tak samo wygląda sprawa z proporcjami do samego chleba, jedni na oko inni na miarki, a jeszcze inni na słoiki. Najlepsze jest to, że w większości przypadków chleb wychodzi wyśmienity.

Sam przepis na zakwas żytni przygotowała moja Mama po godzinach przeglądania różnych przepisów i wyciągania wspólnych mianowników, a później próbując kilkukrotnie go stworzyć. Wychodził za każdym razem, a chleb na nim wychodzi świetny.

zakwas 2 kamil paprotny dietetyk rybnik

Zakwas żytni składniki:

  • mąka żytnia typ przynajmniej 720, najlepiej 1850 lub 2000
  • woda ciepła 40-45 stopni

Sam proces przygotowania nie jest trudny, ale dość długotrwały (oczywiście patrząc na samo przygotowanie chleba). Wynika to z tego, że zakwas dokarmiamy przez w sumie prawie 4 dni.

Zakwas żytni przygotowanie:

  1. Do słoika dodajemy 50g (niecała szklanka) mąki żytniej i 50ml letniej (40-45 stopni) wody. Mieszamy do uzyskania jednolitej konsystencji gęstej śmietany. Przykrywamy i odstawiamy w temperaturze 25-27 stopni na 12h.
  2. Po 12h czynność powtarzamy. Dodajemy 50g (niecała szklanka) mąki żytniej i 50ml letniej (40-45 stopni) wody. Mieszamy do uzyskania jednolitej konsystencji. Przykrywamy i odstawiamy w temperaturze 25-27 stopni tym razem na 24h.
  3. Po 24h czynność powtarzamy. Dodajemy 50g (niecała szklanka) mąki żytniej i 50ml letniej (40-45 stopni) wody. Mieszamy do uzyskania jednolitej konsystencji. Przykrywamy i odstawiamy w temperaturze 25-27 stopni tym razem na 24h.
  4. Po 24h czynność powtarzamy. Dodajemy 50g (niecała szklanka) mąki żytniej i 50ml letniej (40-45 stopni) wody. Mieszamy do uzyskania jednolitej konsystencji. Przykrywamy i odstawiamy w temperaturze 25-27 stopni tym razem na 24h.
  5. Po 24h czynność powtarzamy. Dodajemy 50g (niecała szklanka) mąki żytniej i 50ml letniej (40-45 stopni) wody. Mieszamy do uzyskania jednolitej konsystencji. Przykrywamy i odstawiamy w temperaturze 25-27 stopni tym razem na 24h.
  6. Na piąty dzień nasz zakwas żytni jest do użycia.

I teraz kilka ważnych rzeczy. Zakwasu nie przykrywamy na szczelnie. Można to zrobić ścierką, talerzykiem lub podziurawioną zakrętką.Gdyby zakwas rósł za szybko, można go przemieszać i trochę zbić. Sam zakwas można odstawić do lodówki do następnego pieczenia! W celu „obudzenia” zakwasu przed kolejnym wypiekiem należy go wyciągnąć z lodówki w włożyć do zimnego piekarnika. Nastawić go na 50 stopni. Kiedy piekarnik się rozgrzeje do tej temperatury, wyłączyć go i odczekać aż zakwas zacznie rosnąć. Można też na kilka godzin odstawić w ciepłe miejsce.

Dlaczego zaraz po wyciągnięciu z lodówki dajemy do zimnego piekarnika, a nie rozgrzanego? Żeby nie pękł słoik 🙂

Sprawdź naszą grupę na facebooku!

mgr Kamil Paprotny

Właściciel, autor

Dietetyk kliniczny specjalizujący się w chorobach metabolicznych, specjalista w poradni diabetologicznej, edukator